Zabójcze skutki palenia papierosów

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że na terenie naszego kraju nie brakuje ludzi, którzy palą papierosy i co najgorsze palą je w bardzo wielkiej ilości. Oczywiste jest to, że uzależnienie to jest bardzo niebezpieczne i na pewno negatywnie wpływa na nasz organizm, o czym za chwilę wszystkiego się dowiecie. Niemniej jednak palacze wszelkie zagrożenia, które są wytykane przez kampanie antynikotynowe, bagatelizują i ani myślą odłożyć papierosy na bok.

chemioterapia

Autor: Andy / Andrew Fogg
Źródło: http://www.flickr.com

Wprawdzie obecnie rzucenie palenia jest już znacznie prostsze, aniżeli miało to miejsce jeszcze kilka lat temu i na ryku znajdziemy wiele wszelkiego rodzaju preparatów, które mają nam w tym pomóc, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że i tak większość z nas tego nie robi. Jedni sobie z tym zwyczajnie nie radzą, bo nie mają silnej woli. Inni natomiast tego nie robią tylko dlatego, że tak im się podoba i palenie im odpowiada. Przypomnijmy jednak, że jeden palacz na czterech skraca swoje życie o dwadzieścia lat i nie dożywa sześćdziesięciu pięciu lat. Powinno to dać do myślenia. Zobaczmy w związku z tym jakie mamy skutki palenia papierosów.

Nowotwory

Nie skłamiemy, jeśli na pierwszym miejscu wymienimy tutaj nowotwory, które są niezwykle groźne. Jeśli chodzi o palaczy, to najczęściej dotykają ich nowotwory płuc, przełyku, krtani, wargi, języka, jamy ustnej, trzustki czy też nerki. Poza tym mogą one mieć także spory wpływ na powstanie raka żołądka. Jak w związku z tym widzimy rodzajów nowotworów, do których może przyczynić się palenie papierosów, jest bardzo wiele. Oczywiście nie chcemy w tym miejscu mówić, że rak oznacza wyrok, ale bardzo często tak właśnie jest. choćby z tego powodu i szacunku dla życia należy papierosy odłożyć na półkę i już nigdy po papierosy nie sięgać.

leczenie nowotworu

Autor: Ed and Eddie
Źródło: http://www.flickr.com

Choroby krążenia

Z całą pewnością, jeśli interesują nas skutki palenia papierosów, nie możemy nie wspomnieć o chorobach układu krążenia. Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów wpływa między innymi na nadciśnienie tętnicze, czy też może być przyczyną zawału. Serce to najważniejszy organ w naszym organizmie i należy o niego dbać. Paląc papierosy, znacznie zmniejszamy jego wydajność, co naprawdę może się dla nas skończyć tragicznie.

Wpływ na osoby trzecie

Dodajmy jeszcze, że bardzo często skutki palenia papierosów oddziałują nie tylko na samych palaczy, ale też osoby, które przebywają w ich otoczeniu. Dlatego też choćby ze względu na naszą rodzinę i bliskich warto jest skończyć z tym nikczemnym nałogiem. Lepiej to zrobić teraz, zanim nie jest za późno.

Comments are closed.