Jak stosować leki bez recepty.

Obecnie w aptekach można kupić setki leków dostępnych bez recepty. Należą one do grupy tak zwanych leków OTC, czyli specyfików dostępnych do samodzielnego stosowania w przypadku określonych dolegliwości. Jeszcze do niedawna sporo z nich było przepisywanych przez lekarzy, ale obecnie są one dostępne w każdej aptece. Oczywiście nie można ich stosować bez żadnych ograniczeń – tak jak we wszystkich innych przypadkach, również w przypadku takich leków mogą się pojawić skutki uboczne, a przedawkowanie lub zbyt długie stosowanie może pogorszyć stan pacjenta.

palenie

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Jedna z zasad stosowania leków bez recepty brzmi, że jeśli dolegliwości nie ustąpią po kilku dniach lub zaczną się nasilać, to należy koniecznie udać się do lekarza, gdyż może być potrzebna mocniejsza kuracja. Najczęściej tego typu lekarstwa stosowane są przy pojawieniu się gorączki, bólu czy problemów z układem trawiennym, ale w aptekach można znaleźć specyfiki na wiele innych dolegliwości. Chorzy na podstawie objawów samodzielnie podejmują decyzję o ich zastosowaniu, ale trzeba przy tym pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Każdy z takich leków zawiera substancje czynne, które pomagają w określonych przypadkach, ale nieodpowiednio zastosowane mogą poważnie zaszkodzić.

Dlatego też należy przed użyciem każdego leku zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do niego. W niej jest opisane dawkowanie leku, możliwych działaniach niepożądanych oraz przeciwwskazaniach, dla własnego bezpieczeństwa należy się ściśle do tych zaleceń stosować. Obecnie większość leków bez recepty można bez problemów kupić w internetowych aptekach, najczęściej są to wirtualne odpowiedniki stacjonarnych aptek. Jednym z częściej kupowanych leków bez recepty są środki łagodzące objawy związane z rzucaniem palenia. Na rynku jest kilka rodzajów takich lekarstw, z których najbardziej popularny jest Niquitin. Jest on przeznaczony dla palaczy, którzy borykają się z problemami po ostawieniu papierosów.

palenie

Autor: Andreas Kollmorgen
Źródło: http://www.flickr.com

Niquitin zawiera w sobie nikotynę, która jest główną substancją uzależniającą. Dzięki temu organizm palacza dostaje odpowiednią porcję tej substancji nie z papierosów, ale z tabletek czy plastrów, dzięki czemu proces rzucania palenia jest znacznie łagodniejszy. W trakcie kuracji należy stopniowo zmniejszać dawki, aż do całkowitego odzwyczajenia się od nikotyny, zalecane jest jednak, żeby kuracja nie trwała dłużej niż 24 tygodnie. Po tym okresie czasu przedłużenie leczenia należy skonsultować z lekarzem, który albo na to zezwoli, albo zaleci zmianę metody.

Comments are closed.