Ból kręgosłupa – można go uniknąć

W obecnych czasach ból kręgosłupa dotyka coraz większą liczbę osób. Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu cierpieli na niego głównie ludzie w średnim i podeszłym wieku, obecnie na tę dolegliwość uskarżają się już dwudziestokilkulatkowie, a czasem nawet jeszcze uczniowie. Przyczyny bólu kręgosłupa są u nich wszystkich zazwyczaj podobne. Jest to związane z niezdrowym siedzącym trybem życia. Cóż się dziwić, skoro większość dnia spędzamy zazwyczaj w biurze przed komputerem, w dodatku często na nieprzystosowanych do tego krzesłach?

kręgosłup

Autor: Gideon Burton
Źródło: http://www.flickr.com
A po powrocie do domu uznajemy, że mamy siłę jedynie już na kolejny odcinek ulubionego serialu albo mecz. Nic dziwnego, że kręgosłup zaczyna w końcu protestować. Choć przyczyny bólu kręgosłupa są powszechnie znane, to zazwyczaj zaczynamy się nad nimi zastanawiać dopiero w momencie, gdy już porządnie nam dokuczają. Wówczas nachodzi nas refleksja, że może z naszym trybem życia coś jednak było nie tak, że może trochę na własne życzenie zafundowaliśmy sobie problemy ze zdrowiem. Zaczynamy odwiedzać rozmaitych lekarzy. Robimy prześwietlenia.

Czasem próbujemy naprawic swoje błędy i wreszcie zacząć ćwiczyć. Musimy jednak pamiętać, że przy problemach z kręgosłupem nie każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dla nas wskazany. Powinniśmy więc być ostrożni i słuchać opinii lekarza, by nie dołożyć sobie kolejnej przyczyny bólu kręgosłupa. Czasem niezbędne okażą się leki przeciwbólowe, a w skrajnych przypadkach nawet operacja. To jednak ostateczności, której powinniśmy starać się za wszelką cenę uniknąć. Pamiętajmy więc – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamiast za kilka lat zamartwiać się problemami z kręgosłupem, lepiej już dzis zadbać, żeby kiedyś ich uniknąć. Co możemy zrobić? Całkie sporo. Przede wszystkim zlikwidujmy przyczyny bólu kręgosłupa. Zorganizujmy więc odpowiednio swoje stanowisko pracy.

Zadbajmy, by mieć odpowiedniej wysokości biurko i – to bardzo ważne – właściwe, regulowane krzesło. Co jakiś czas róbmy przerwę na gimnastykę. A przynajmniej dwa czy trzy razy w tygodniu postarajmy się więcej poćwiczyć. Chodźmy na basen, biegajmy, grajmy w siatkówkę lub po prostu gimnastykujmy się w domu. W Internecie znajdziemy całkiem sporo filmów instruktażowych z przykładowymi ćwiczeniami wzmacniającymi kręgosłup. Bardzo ważna jest jednak regularność. Krótko mówiąc – żyjmy w równowadze. Nie oddajmy się całkowicie i bez opamiętania pracy, bo to wkrótce się na nas zemści. Obowiązki to nie wszystko, a zdrowie mamy tylko jedno – na całe życie.

Comments are closed.