To z kolei może prowadzić do takich chorób, jak tężec. Istnieją również uzasadnione obawy, że niezastosowanie się do zasad pierwszej pomocy w zakresie nawet drobnych zranień może spowodować tak drastyczne konsekwencje, jak amputacja. Dlatego też nie należy ignorować nawet przypadków, w których okaleczenie nie jest znaczne.
Plastry są bardzo wygodnymi materiałami opatrunkowymi i warto mieć je przy sobie wybierając się na przykład na wycieczkę. Na rynku są do nabycia bardzo różne rodzaje plastrów, przeznaczone do różnych typów okaleczeń. Z kolei dla małych dzieci plastry są opatrzone na przykład kolorowymi rysunkami, co może zachęcić dziecko do prawidłowego zachowania w przypadku okaleczenia – szybkiej interwencji i naklejenia plastra.
Edukacja w tym zakresie jest bardzo istotna. Lekcje pierwszej pomocy są przeprowadzane obecnie nie tylko w szkołach ponadgimnazjalnych, ale także na przykład w przedszkolach, ponieważ świadomość społeczna odnośnie tego, jak ważne jest odpowiednie zachowanie w przypadku nagłego zdarzenia ciągle wzrasta. Na takich zajęciach dzieci uczą się, jak wykorzystywać odpowiednio materiały opatrunkowe, ale nie tylko.
Nabywają także umiejętności na przykład z zakresu prawidłowego przeprowadzania sztucznego oddychania, a każda wiedza odnośnie pierwszej pomocy jest na wagę złota. Nawet drobne przypadki, jak wspomniane okaleczenia mogą okazać się groźne i warto uczyć dzieci, jak szybko i sprawnie reagować w nagłych wypadkach. Dzięki temu, mogą w przyszłości uratować nie tylko czyjeś zdrowie, ale i życie.
Coraz częściej możemy ostatnio usłyszeć o przypadkach, kiedy to nawet małe dziecko pod wpływem usłyszanej instrukcji czy obejrzanego filmu ratuje życie swoim najbliższym. Tacy mali bohaterowie to niewątpliwie zaleta dobrego programu edukacyjnego.